Mleko po enem letu

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

9. jan 2008 14:56

Magnolija, malo preveč napadalno je tole tvoje pisanje. Mrtvorojeni otroci nimajo čisto nobene zveze z dojenjem, ki se začne PO rojstvu, sploh pa ne z dodajanjem ali uporaboo kravjega mleka.

Diagram je lep, NIKAKOR pa NE ponazarja in NE utemeljuje povezav med dojenjem, uporabo kravjega mleka za prehrano dojenčkov od x- ali y- tedna naprej. Tako, da, prosim, ta diagram ZAVAJA.

Govori o mrtvorojenih in umrlih v prvih 6 dneh življenja. Teh je manj zaradi preiskav v času nosečnosti matere, ko se da pač ukrepati ( s splavom, večinoma, no ali pa prekinitvijo nosečnosti).

Doktrine se res spreminjajo, zadnje čase tudi na račun (zaradi) razlogov, ki jih mi, navadni smrtniki obeh spolov sploh ne slutimo. Zadaj je tudi vsemogočni denar.

Zdrava pamet mi pravi, da pogosto res preveč kompliciramo. Skoraj vsaka mama, ki ima 2, 3 ali več otrok, ti bo povedala, da je pri prvem komplicirala, pri naslednjih pa že bolj (zaradi lastnih izkušenj) po pameti in zdravi presoji delala. Kar je človeško in razumljivo.

Tule se pa s svojim zapisom seveda lahko enakopravno oglasijo vsi, tisti, ki so enega in oni, ki so drugega pogleda. Pa oni vmesni tudi. Takih je največ. In - vsi imajo enako pravico, povedati svoje mnenje, če je povedano na primeren način.

Zanimivo bi bilo samo slediti, kako se je spreminjala moda, v kateri porodnišnici je IN roditi in kdaj (in zakaj!!!) se je moda spremenila. Še mnogo takega bi se našlo.

Tako - po zdravi pameti - Cum grano salis - bi rekli in, ne bi se motili.

 

rimljanka

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

9. jan 2008 15:21

rimljanka je napisal/a:

p>Tule se pa s svojim zapisom seveda lahko enakopravno oglasijo vsi, tisti, ki so enega in oni, ki so drugega pogleda. Pa oni vmesni tudi. Takih je največ. In - vsi imajo enako pravico, povedati svoje mnenje, če je povedano na primeren način.

< [rumenimak] rimljanka
Se ne strinjam - eno je podati svoje mnenje, drugo je pa zavajati ljudi, da tako ravnanje nima posledic. To je nekaj takega, kot če me kdo vpraša kaj naj je pri povečanem holesterolu, pa mu jaz odvrnem, da komplicira, ker jaz jem svinjsko meso in mi nič ne fali... Diagram res nima veze s pitjem mleka po enem letu, vendar lepo kaže razvoj medicine (s tem pa vendarle je povezan, kajne) in to, da medicini lahko zaupamo. matilda

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

9. jan 2008 15:25

Rimljanka,tokrat se pa strinjam s tabo. balonka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

9. jan 2008 16:10

magnolija, ne tako ostro na  žogo. Sicer verjamem, da te marsikatero pisanje v tej  debati razjezi, a  verjemi, da tiste, ki imajo nekaj nekaj izkušenj za seboj, pač nekako lažje vidijo, kdaj gre za kompliciranje kdaj pa zgolj za skrb. In zato pošiljajo svoja mnenja, da se tista, ki sprašuje, lažje odloči ali zgolj presodi, kako naj ravna. Saj se morda marsikatera mlada mamica sama vpraša, ali morda ne komplicira preveč.

Seveda se medicina razvija, kot vsaka druga stroka. Če ne bi bilo ultrazvoka, bi moja hči danes šepala, ne pa hodila na visokih petah brez vsakršnih problemov. In če ne bi bilo BCG, bi danes bila ogrožena zaradi tuberkoloze (je pokazala reakcija na cepivo, saj je morala prid veh mesecih na operativni poseg na bezgavkah).

 

Gre samo zato, ali kompliciramo z razlogom ali brez potrebe. In verjemi, ko vidim moje znance, ki v destilirani vodi po vsaki uporabi prekuhavajo dudo in stekleničko, mi gre na kozlanje. Ker pri običajni čistoči prekuhavanje v destilirani vodi res ni potrebno, otroku ne bo nič, če bo dal v usta dudo, samo splahnjeno pod vročo vodo.

 

Se pa seveda spreminjajo doktrine o prehranjevanju in o tem, kdaj otroku kaj dodati, zakaj mu ne česa ne dajati prej in podobno. Se strinjam, da je treba nekatere zadeve upoštevati, a nikakor iti v skrajnosti. KAr pa številni mladi starši počno. Pa stari tudi po nepotrebnem vztrajajopri svojem, brez skrbi.

 

zato je akr prav, da se mnenja krešejo, si vsak ustavri neko podobo. Mamamia

mamamia

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

9. jan 2008 16:24

mamamia je napisal/a:

a  verjemi, da tiste, ki imajo nekaj nekaj izkušenj za seboj, pač nekako lažje vidijo, kdaj gre za kompliciranje kdaj pa zgolj za skrb. In zato pošiljajo svoja mnenja, da se tista, ki sprašuje, lažje odloči ali zgolj presodi, kako naj ravna. Saj se morda marsikatera mlada mamica sama vpraša, ali morda ne komplicira preveč.

Imeti izkušnjo še ne pomeni, da je ta pravilna. In razlog, da smo preživeli, še ni zadosten, da svojo rešitev predstavljamo kot pravilno. Kar nekomu ne škodi, ne pomeni, da je zdravo za drugega. Pa ne gre se za pošiljanje mnenj mladim mamicam, ki ne vejo, kaj naj storijo. Gre se za posmeh v teh sporočilih. Zakaj se na temah, kjer se piše npr. o tem, da je pirina moka bolj zdrava od bele, ne pošilja mnenj v stilu - kompliciraš, ker želiš zdravo živeti... matilda

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

9. jan 2008 19:58

Joj se opravičujem, nisem imela namena biti tako ostra, kot je očitno izpadlo. Sem ena tistih (vražjih žensk), ki imamo dolg jezik in včasih stvari malo bolj odločno ubesedim, pri tem pa imam nasmeh na obrazu (Rimljanka se mi zdi, da imaš občasno podoben problem:) Včasih ti v življenju pride to še kako prav, včasih pa te tepe. No bo že. Zmotilo me je to, da je vedno, ko mlada mami ali nosečka kaj vpraša enako. Ti samo ne kompliciraj. Ena reče jaz sem kadila, druga jaz sem pila vino, jaz božala na stotine muc, moja teta ni šla nikoli h ginekologu, moj je pri treh mesecih jedel krvavice... in moji otroci so zdravi. Že, že, ampak to ne more biti splošna norma. In ne morejo biti vsi, ki ravnajo drugače označeni za komplikatorje. Takšni nasveti mi vedno izzvenijo tako pokroviteljsko. Matilda v njem zazna posmeh in tudi meni zveni tako, čeprav je v njih seveda veliko resnice (pa tudi zmote). Ta ton "ne kompliciraj" je rezerviran za mlade mamice. Nikoli ni takšnega tona v odgovoru za nekoga, ki kupuje tičino, kokosovo maslo, modelčke za muffine. Pa je tudi to na nek način kompliciranje, potrošnjištvo, lobiji, saj tega pred 20 leti nismo poznali pa se je vseeno peklo in jedlo. Moje mnenje je, da gre pri mladih mamicah za en tak medgeneracijski problem. Starejše imajo po eni strani velikooo izkušenj, po drugi strani pa se mi zdi, da težko prenašajo nova dognanja, druge trende. Kot da te spremembe napadajo njih in kvaliteto njihovega materinstva. Tako kot moram imeti jaz spoštovanje do moje mame in njenega materinstva, tako pričakujem tudi od starejših spoštovanje do mladih mamic in njihovih novodobnih prijemov. Kako bi izgledalo, če bi se jaz posmehovala npr. moji babici. Načinu, kako je ona ravnala s svojim otrokom, čeprav se meni te metode zdijo v veliki meri out. Da bi ji očitala, da je premalo komplicirla in ji je zato umrl otrok. Enako neprimerna pa je tudi obrnjena slika. Da bi moja babi meni govorila, da preveč kompliciram, ker otroka ne hranim z jagodami in arašidi, da bi se ji zdelo mimo, ker ga pri pol leta hranim z mlekom za otroke in ne s kravjim mlekom, čeprav so to dognanja sodobne stroke. V tem vidim problem, na katerega sem hotela opozoriti. Ne samo v povezavi s to temo, ampak z večino, ki so povezane z nosečnostjo in otroci. Vidim tudi, da gre ta ton v nos številnim prijateljicam, ki so mamice. Zdi se mi, da bi lažje sprejemale tudi koristne nasvete, če le ne bi bilo tega tona v stilu »Ja, se človek včasih vpraša, kako so naši prednamci sploh preživeli, kajne?????"« In še na temo mleko: moja mami, ki je po poklicu medicinska sestra in po domovih kopa novorojenčke (in je tipičen predstavnik filozofije ne kompliciranja) pravi, da sama do prvega leta starosti ne bi dajala kravjega mleka, potem pa bi. Pravi tudi, da je alpsko težje za prebavo in bi se zato odločila za navadno mleko. Drugače pa pravi, da so mlade mamice zelo pridne, da imajo veliko znanja, posebej pa so ji všeč mladi očetje, ki so tako spretni in veliko pomagajo, česar v času, ko je sama rodila ni bilo. Pravi tudi, da so otroci v otroški posvetovalnici veliko bolj socializirani, kot pred 20 leti in se ne jokajo neprestano, tako kot smo se mi. Glede kompliciranja pa pove, da pogosto komplicirajo in paničarijo tudi "izkušene" babice in vnašajo nemir v mlado družinico. Še večkrat pa so seveda odlične pomočnice, kuharice, varuške, svetovalke in še kaj. Predvsem je pomembno obojestransko spoštovanje. En pregovor, ki mi je všeč: Tempora mutantur et nos mutamur in illis (časi se spreminjajo in mi se spreminjamo z njimi) Pa brez zamere in veselo materinstvo vsem mamicam in nosečkam s kompliciranjem ali brez magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

9. jan 2008 20:35

matilda je napisal/a:
Pa ne gre se za pošiljanje mnenj mladim mamicam, ki ne vejo, kaj naj storijo. Gre se za posmeh v teh sporočilih. matilda

Matilda, tule si pa mimo usekala. Nikakor ne gre za posmeh. Popolnoma sem prepriičana, da se prav nobena ni posmehovala. Če si ti tako razumela, si razumela narobe.

 

rimljanka

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

9. jan 2008 22:14

Tudi jaz se strinjam z Magnolijo in ne zdi se mi prav nič bolj napadalna kot ostali posmehljivi nasveti v stilu "ne kompliciraj".

Konec koncev, jasno je, da je vsaka mama ponosna na način, kako je vzgojila otroke. Ampak tiste, ki "niso komplicirale" in je morda šlo kaj narobe,  teh izkušenj prav gotovo ne razglašajo po tem forumu...in tisti, ki so staknili melanom, ker jih je prevečkrat ožgalo sonce, žal tudi ne.

 

Čeprav preveč komplicirat res ni treba...

Nasja Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 09. jan 2008 22:14:30

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

10. jan 2008 8:33

rimljanka je napisal/a:

matilda je napisal/a:
Pa ne gre se za pošiljanje mnenj mladim mamicam, ki ne vejo, kaj naj storijo. Gre se za posmeh v teh sporočilih. matilda

Matilda, tule si pa mimo usekala. Nikakor ne gre za posmeh. Popolnoma sem prepriičana, da se prav nobena ni posmehovala. Če si ti tako razumela, si razumela narobe.

 

[rumenimak] rimljanka
Rimljanka, prav žal mi je, da ti posmeh (še tam kjer ga ni;)) opaziš le, ko se gre zate ali tvojo kolegico. No, saj nimam namena več pisat, ker je magnolija prav lepo razložila, v čem je "fora"... Lep pozdrav, pa veliko zdravja s kompliciranjem ali brez:) matilda

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

10. jan 2008 8:59

Z marsičem se strinjam, predvsem z Magnolijo in Matildo. Mislim, da nista bili ne napadalni, ne žaljivi. Dopisala bi le to, da se na izkušnjah učimo. Vsaka mama pri TRETJEM manj komplicira, pri prvem, pa se je taista mama obremenjevala z nepomembnimi rečmi. Vse ste to zapisale in pomislite kaj pomeni (da je marsikatera izmed teh mam komplicirala pri prvem). Vedno je izkušnja boljša šola kot dobronamerni nasveti. Po več otrocih imajo mame tudi več izkušenj, kajne ... Zato se nikoli ne čudim mamicam, ki prekuhavajo dude in stekleničke. Pri tretjem jih morda res ne bodo več!?? imajo pa vso mojo podporo, če se zato boljše počutijo. Mnenje zadržim zase oziroma ga povem le, če sem vprašana. Tudi jaz pri tretjem malenkost drugače postopam (tudi nimam časa, da bi mu bila na primer cel čas za petami ), ampak pri kravjem mleku pa sem še vedno mnenja, da do 1 leta ni primerno. veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti